Naujienos

Jubiliejų švenčianti Elektrėnų ligoninė – kaip gimusi iš naujo

2015-10-15

Deimantė Zailskaitė (www.lsveikata.lt)
VšĮ Elektrėnų ligoninėje neeilinis įvykis: strategiškai patogioje geografinėje vietoje – tarp Vilniaus ir Kauno – įsikūrusi moderni gydymo įstaiga, kuri subūrė profesionalius bei darbui atsidavusius specialistus, užsitarnavusius elektrėniškių pagarbą ir pasitikėjimą, šventė penkiasdešimties metų jubiliejų.
„Noriu palinkėti jums, mieli gydytojai, slaugytojos, visiems, kurie dirbate šitoje ligoninėje, turėkite laiko sau. Turėkite laiko laisvalaikiui, muzikai, meilei, sportui, viskam, kas miela jūsų širdžiai. Bet svarbiausia – turėkite laiko savo sveikatai, nes be jos visa kita – nesvarbu“, - seną tiesą priminė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė (nuotr. - centre), įteikusi padėkos raštus ligoninės darbuotojams.
Dirba penki mokslų daktarai

Iškilmingas šventinis vakaras prasidėjo nuo dokumentinio filmo, skirto Elektrėnų ligoninės penkiasdešimtmečiui paminėti. Gausiai susirinkusiai publikai buvo priminta ligoninės įkūrimo istorija, kuri neatsiejama nuo Elektrėnų miesto statybos darbų, pasidalinta ilgą amžių išdirbusių medikų prisiminimais. Tuomet sekė politikų, elektrėniškių, kitų ligoninių atstovų sveikinimai, palinkėjimai, nusipelniusių buvusių ir esamų darbuotojų apdovanojimai.


Apdovanota buvo ir šios ligoninės „siela“ – keturiolika metų Elektrėnų ligoninei vadovaujanti gydytoja Laimutė Matkevičienė. Jai įteiktas nusipelniusios Lietuvos gydytojos garbės ženklas. Apdovanojimą įteikė sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas.


„Pirmą kartą įžengiau į Elektrėnų ligoninę 2001 metais tiesiai į „didžiąją penkiaminutę“ ligoninės posėdžių salėje, kuri buvo pilnut pilnutėlė, nes visi laukė vyr. gydytojos moters“, - pirmąją darbo dieną prisiminė L.Matkevičienė. Naujosios vadovės laukė didžiuliai iššūkiai, mat iki tol šiai gydymo įstaigai vadovavo vyrai. Bet ji užsispyrė ir ramiai siekė užsibrėžtų tikslų.
„Dirbti atėjau tokiu metu, kuomet Elektrėnų ligoninė galėjo visai išnykti iš Lietuvos ligoninių sąrašo. Bet mūsų sėkmė – kad ir kokios politinės valdžios būtų vietos savivaldoje, jos visuomet priimdavo mūsų siūlymus ir išklausydavo esamas problemas. Visi žiūrėdavome viena kryptimi. Elektrėniškiams reikia pagerinti sveikatos paslaugas? Reikia! Ligoninei reikia pristatyti priestatą? Reikia! Anksčiau būdavo taip, kad viename kabinete priimami terapiniai ligoniai, o chirurgai laukia, kol terapeutas baigs apžiūrėti pacientus. Arba, vaikai su tėveliais irgi laukia koridoriuje, kad galėtų patekti pas pediatrą. Taigi, savivaldybė, užbėgdama į priekį ir matydama situacijos rimtumą, ant savo pečių pasiėmė paskolą ir pastatė Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių. Mūsų ligoninės bendradarbiavimas su steigėju – Elektrėnų savivaldybe – labai glaudus“, - sakė ligoninės vadovė.
Jubiliejinį vakarą lenkęsi svečiai pripažino, jog per kelis dešimtmečius ligoninė pasikeitė neatpažįstamai ir, be abejonės, į gerąją pusę.


„Man tiesiog pasisekė jau keturiolika metų turėti tokią darnią komandą. Nugalėjusi baimę, kibau į darbus, šimtu procentų atiduodama save. Būta visko, bet mano įtaigus žodis, matyt, pasiekė daugelio ausis ir širdis. Kolektyvas – jaunas, brandus. Iš viso dirba penki biomedicinos mokslų daktarai. Mes neturime „budėjimo langų“ (kolegos žino šį terminą). Kasmet rengiame konferencijas, skirtas Medicinos darbuotojų dienai, Pasaulinei ligonių dienai, Slaugytojų dienai. Organizuojame išvykas į koncertus, teatrus, vykstame į ekskursijas, kuriame programas, dainas, himnus. Su kolektyvu lankėmės Varšuvoje, Taline, Karaliaučiuje, Neringoje, Rusnėje ir kitur. Po tokių gražių, įsimintinų renginių mes vėl „kaip gimę iš naujo“ dirbame toliau. Džiaugiuosi Elektrėnų ligoninės kolektyvo nuoširdumu“, - pasakoja gydymo įstaigos vadovė.


 
Geografinė padėtis teikia privalumų


VšĮ Elektrėnų ligoninėje veikia renovuotas bei modernus Priėmimo – skubios pagalbos skyrius, kur įrengti šviesūs ir jaukūs pacientų apžiūros kabinetai, moderni stebėjimo palata, procedūrinis kabinetas, patogi ir erdvi laukiamoji salė. Visos gydytojų ir slaugytojų darbo vietos kompiuterizuotos, kad greičiau būtų gaunama informacija apie pacientams atliktų tyrimų rezultatus.


Be kita ko, veikia klinikinės diagnostikos, radiologijos laboratorijos, keturių profilių skyriai: Vidaus ligų (vedėja Danguolė Švenčionytė), Anestezijos – reanimacijos ir intensyviosios terapijos (vedėja Dalytė Matulevičienė), Vaikų ligų (vedėjas Romas Sugintas), Chirurgijos – traumatologijos ir ginekologijos (vedėjas Dmitrij Burkoj), kur taikomi modernūs, šiuolaikiniai gydymo metodai. Jau kelerius metus pacientai priimami Dienos chirurgijos stacionare: planiniai pacientai, sergantys įvairiais odos ir poodžio dariniais, išvaržomis, polipais, atvyksta į ligoninę operacijos dieną, ir kitą dieną išvyksta namo. Teikiamos slaugos, palaikomojo gydymo paslaugos.


„Keičiasi ne tik mūsų ligoninė, keičiasi visa mūsų sveikatos sistema, materialinė bazė, naujos technologijos, gydymo metodai, medicinos priemonės. Be abejo, jeigu nors viena gydymo įstaiga sustotų ir nesikeistų, nesuspėtų žengti koja kojon, negalėtų būti konkurencinga tarp partnerių, kitų gydymo įstaigų. Tiesiog sunku palyginti, kas buvo prieš penkiolika dvidešimt metų ir kas yra dabar“, - sako VšĮ Elektrėnų ligoninės direktorės pavaduotojas medicinai Edmundas Niparavičius.


Taigi, kur yra stipriosios VšĮ Elektrėnų ligoninės, turinčios teisę teikti antrines, ambulatorines ir stacionarines paslaugas, pusės? „Esame stiprūs, apsirūpinę šiuolaikinėmis technologijomis, aukščiausio lygio specialistais ir esame konkurencingi tarp kolegų teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas Elektrėnų gyventojams. Mus gelbsti šiek tiek labiau negu kitas rajonines gydymo įstaigas geografinė padėtis: mūsų ligoninė yra įsikūrusi tarp Vilniaus ir Kauno. Stacionare daugiausiai dirba medikai, kurie gyvena Elektrėnuose, o didžioji dalis specialistų konsultantų – akių ligų gydytoja, endokrinologai, pulmonologai, kiti specialistai – važinėja į Konsultacijų polikliniką iš Vilniaus arba Kauno. Esame geresnėje padėtyje negu tolimesni Lietuvos rajonai. Susisiekimas - geras, patogus ir mes galime pasigirti, kad mūsų ligoninės Konsultacijų poliklinikoje, kaip jau minėjo direktorė, šiuo metu dirba penki mokslų daktarai. Tai yra didžiulis ligoninės privalumas“, - teigia E.Niparavičius, akcentuodamas, jog ligoninės specialistams yra keliami patys aukščiausi reikalavimai.


Elektrėnų ligoninėje dirba šimtas šešiasdešimt vienas darbuotojas; konsultantų gydytojų kolektyvas - jaunas, bet brandus. Iš jų - keturiasdešimt trys gydytojai specialistai, septyniasdešimt slaugytojų. Net aštuoniasdešimt procentų medikų gyvena ir dirba Elektrėnuose.


Ligoninės vadovybė džiaugiasi, kad patyrusių profesionalų komandos gretas praturtina ir jauni ką tik studijas baigę specialistai. „Į Elektrėnus jaunimas važiuoja dirbti noriai, mums kartais net išsiskirti labai sunku. Prieš ateinant jaunam kolegai, „senimui“ patariama: globoti ir parodyti, patarti dieną ir naktį, jeigu tik kolega kreipiasi. Ir niekas nebando kitaip. Aš jaunimą po mėnesio kviečiu papasakoti, kaip jis jaučiasi, kas jį slegia, kas džiugina, ar patenkinami jauno specialisto lūkesčiai. Patariu būti atviriems. Žinoma, vyresnių medikų nuomonė man taip pat labai svarbi“, - prisipažįsta ligoninės direktorė L.Matkevičienė.


 
Dėmesys ne tik gydymui, bet ir prevencijai


VšĮ Elektrėnų ligoninė asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikia maždaug dvidešimt penkiems tūkstančiams savivaldybės gyventojų. Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, į ligoninę kreipiasi ir kitų šalių piliečiai, kuriems visą laiką užtikrinamos kvalifikuotos asmens sveikatos priežiūros paslaugos. O turint omenyje tai, kad ši gydymo įstaiga yra įsikūrusi šalia automagistralės Vilnius – Kaunas, gydytis pavyksta pritraukti ir kitų rajonų gyventojus.


„Elektrėnų ligoninėje stacionarinio gydymo, įskaitant planines paslaugas, eilių nėra. Konsultacinėje poliklinikoje eilės pas gydytojus specialistus neviršija logiško laukimo laiko. Mūsų ligoninėje niekada nebuvo ir nėra galimybių „nusipirkti“ eilę pas specialistą, tai yra sumokėjus už paslaugas patekti greičiau nei laukiančiųjų eilėje. Patekimo skubumą lemia ne principai, bet paciento sveikatos būklė. Kasdien gelbėjame žmonių gyvybes. Ypač džiaugiamės projektu „Rytų ir Pietryčių Lietuvos gyventojų sergamumo ir mirštamumo nuo širdies kraujagyslių ligų mažinimas modernizuojant ir optimizuojant sveikatos priežiūros sistemos infrastruktūrą bei reikiamas paslaugas“, moderniai atnaujinus Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių sumažėjo mirčių nuo ūmaus miokardo infarkto“, - pasakoja ligoninės vadovė.


„Elektrėnuose gyvena įvairūs žmonės, kaip ir bet kuriame mieste. Šiaip pacientai yra įnoringi, nes šalia – Vilnius, Kaunas... Bet mūsų personalas – mielas, šiltas, mandagus. Aš dažnai kartoju, kad pacientas ne į teatrą atėjo, kad į ligoninę jis atėjo genamas skausmo ar negalios. Mes turime jį pirmieji pasitikti. Tad klausimai, „kuo skundžiatės? kas nutiko?“, turi skambėti švelniai, o ne pakeltu tonu. Paslaugų prieinamumas ir jų kokybė – mums šventas reikalas! Taip pat daug dėmesio skiriame prevencijai. Savivaldybėje rengiamos ir remiamos įvairios sveikatinimo programos. Mūsų ligoninė irgi yra parengusi sveikatinimo programas „Sveiko vaiko kambarys“, „Laiminga šypsena“, „Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinė ligų prevencija“ ir kiti. Sveikatinimo programos kalba pačios už save. Ligoninė ir pati atlieka dirbančiųjų sveikatos profilaktinius tikrinimus. Ateities siekis – būti sveikiems! Saugios ir kokybiškos, pacientų poreikius ir interesus atitinkančios asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir, žinoma, elektroninių sveikatos paslaugų plėtra“, - sako ligoninės direktorė.


Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis:

- Rajoninėms arba savivaldybių ligoninėms išsilaikyti konkurencinėje gydymo įstaigų kovoje tikrai sunku, kadangi ir pačių gyventojų skaičius mažėja. Be to, pacientai gali rinktis iš didžiųjų ligoninių, kur didesni gydymo pajėgumai, naujesnės aparatūros, technikos įsigijimo galimybės. Mums irgi nelengva, kadangi šalia ir Vilnius, ir Kaunas. Bet iš kitos pusės, pagrindinis dalykas ligoninei – personalas, kurį galiu apibūdinti tik gerais žodžiais. Apie aštuoniasdešimt procentų gydytojų - iš mūsų savivaldybės. Tai irgi, sakyčiau, geras rodiklis. Labai apsidžiaugiau, kuomet viena vaikų gydytoja, tikrai jau solidaus amžiaus, prisiminė mano dukrą, kurią gydė dar visai mažytę, ir perdavė jai linkėjimų. Štai, ką reiškia gydytojo požiūris į pacientą ir santykis su juo. Dauguma Elektrėnų ligoninės gydytojų pacientus atpažįsta ne tik iš veido, bet prisimena jų vardus ir pavardes. Aš ir pats esu gulėjęs ligoninėje. Medikų nuoširdus darbas mane tikrai sužavėjo - jie dirba labai profesionaliai.


Dar vienas svarbus dalykas – ligoninės darbuotojų keliama prevencijos svarba. Gerai, kai gydome žmones, turinčius sveikatos problemų. Bet dar svarbiau – užkirsti kelią ligoms. Taigi, svarbus dalyvavimas Rytų Lietuvos kardiologijos programoje, kitose programose, kur pacientai gali pasitikrinti sveikatą. Mūsų sveikatos vaga gana plati: Abromiškių reabilitacijos ligoninė, Vievio slaugos ligoninė, priminės sveikatos priežiūros centrai. Manau, ateityje darbas prevencijos srityje laukia dar didesnis.


Jeigu kalbame apie gaunamas lėšas per europines, valstybės investicijų programas, mūsų savivaldybė irgi yra paėmusi daugiau nei milijono litų paskolą, kad prisidėtume prie ligoninės stiprinimo. Ligoninė aptarnauja daugiau nei dvidešimt penkis tūkstančius pacientų.